75. #DebatyHumanistyczneDSW już 28 marca 2018 r.

Zapraszamy na 75. spotkanie z cyklu Debaty humanistyczne - tezy tropy, interpretacje (Academia privata), które odbędzie się 28.03.2018r. (środa) o godz. 12.00 w sali 308. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: Khrystyna Andrnevchyn, mgr Tatiana Jewsiejewa, mgr Beata Pazdej. Prof. DSW dr hab. Maria Reut, dr Aneta Słowik, dr Marcin Starnawski. Temat: Uczenie (się) wrażliwości (między)kulturowej.

Debaty humanistyczne - tezy, tropy, interpretacje (Academia privata*)

Debaty humanistyczne - tezy, tropy, interpretacje zostały zaplanowane jako stały cykl spotkań naukowych. Projekt ten wyraża naszą potrzebę zarówno bieżących dyskusji o aktualnych zagadnieniach społecznych, kulturalnych, artystycznych, jak i regularnych debat na temat problemów z poszczególnych dziedzin szeroko pojmowanej humanistyki. Wyraża on ponadto potrzebę uobecniania humanistycznej refleksji i interpretacji w nauce (i na temat nauki) w ogóle, a także podkreśla ważność takiego interpretatywnego nastawienia w rozumieniu współczesności.

Zamysł ten podejmuje  wątek powtarzany w prywatnych rozmowach z naszymi Koleżankami i Kolegami. Wielokrotnie rozmawialiśmy  o potrzebie  bieżącej rozmowy, o ważności argumentowania, komentowania i słuchania komentarzy, o roli humanistycznego namysłu w codzienności (nie tylko w okazjonalnych debatach specjalistów, naukowców). Nadanie tym rozmowom przemyślanego, a zarazem otwartego organizacyjnego kształtu, stwarza szansę systematycznej realizacji owych istotnych potrzeb.

Znając zatem wagę i rolę takich form organizacji dyskusji akademickich,  jak konferencje, seminaria, sympozja (czyli form wymagających długotrwałych niekiedy przygotowań, zespołowych prac organizacyjnych, zaplanowania honorariów, kalkulacji kosztów) i  biorąc w nich czynny udział, proponujemy jednocześnie formę minimalizującą zakres tych przygotowań, służącą głównie bieżącym dyskusjom, otwartą na wszelkie tematy oraz formy prezentacji i zainteresowania uczestników. Forma ta zakłada ponadto możliwość przedstawienia w dyskusji projektów, tematów, które nie są zakończone gotowym opracowaniem, prezentują pytania, dokumentują pewne etapy pracy, a także są np. prezentacjami doświadczeń z podróży, pobytów studyjnych, relacjami z konferencji itp.

Spotkania odbywają się o stałej porze (12.00-13.30) w stałym dniu (środa). Mają one charakter otwarty również w takim znaczeniu, że uczestnikami, a także referentami mogą być wszyscy członkowie społeczności akademickiej, zarówno profesorowie, jak i doktoranci oraz studenci, a ponadto  zainteresowane osoby spoza uczelni. Tematy z krótkimi opisami będą wcześniej podawane do wiadomości na stronie DSW oraz przesyłane drogą e-mailową. Opisy te  umożliwią  uczestnikom  wybór interesujących ich spotkań i wątków.

Koncepcja, koordynacja:

• Prof. DSW dr hab. Jerzy Kochanowicz